Realizacja inwestycji na Cmentarzu Komunalnym w Kobylance pochłonie ok. 2,4 mln zł. Wykonawcą zadania jest firma Rem-Bud z Grudziądza.

Pogoda sprzyja, więc prace ruszyły na całego. Obecnie w miejscu, w którym powstanie spopielarnia zwłok, zrywana jest nawierzchnia placu. Spopielarnia zostanie dobudowana do istniejącego budynku przedpogrzebowego.

W nowych pomieszczeniach powstanie instalacja kremacyjna wyposażona w następujące elementy: opalany gazem płynnym piec kremacyjny, urządzenia do wprowadzania trumny do pieca kremacyjnego oraz schładzania i rozdrabniania prochów. Stosowane nowoczesne technologie sprawiają, że proces spopielenia zwłok jest całkowicie nieszkodliwy dla środowiska.  

Rodzina zmarłego będzie mogła obserwować moment wprowadzania trumny do pieca w specjalnej sali audiowizualnej zaprojektowanej w istniejącym budynku.

Plan zakłada, że inwestycja zostanie zrealizowana do końca roku.

Remontu wymagała zarówno nawierzchnia, jaki i stragany, których stan pozostawiał wiele do życzenia. Roboty związane z porządkowaniem nawierzchni kosztowały niemal 30 tysięcy złotych. W ich ramach m.in. utwardzono wjazd na teren targowiska.

Naprawa zniszczonych straganów kosztowała z kolei ponad 13 tysięcy złotych. Wymieniono blaty i dachy straganów, odmalowano stelaże. 

Został opracowany projekt listy osób uprawnionych do zawarcia umów najmu lokali mieszkalnych na rok 2020.

Na tej liście umieszczono 38 nazwisk osób i rodzin niemających mieszkania, które znalazły się w najtrudniejszej sytuacji mieszkaniowej i zdrowotnej. Zestawienie jest udostępnione zainteresowanym osobom do wglądu w siedzibie Spółki przy ul. Curie – Skłodowskiej 5-7 w Grudziądzu, w Biurze Gospodarki Lokalowej (pokój 8).

Osoby, których nazwisko nie zostało umieszczone w projekcie tej listy, mogą składać odwołania w terminie miesiąca od dnia udostępnienia projektu, tj. od 28 października do 28 listopada 2019 roku.

Co ważne,  ostateczna lista osób uprawnionych do zawarcia umów najmu lokali mieszkalnych w roku 2019 została zrealizowana już w 100 proc.

Jeszcze w październiku MPGN planuje ogłosić przetarg na budowę spopielarni zwłok na cmentarzu komunalnym w Kobylance.

Powstanie ona przy istniejącym budynku, który pełni funkcje administracyjne i przedpogrzebowe. Plan zakłada, że powierzchnia użytkowa spopielarni wyniesie ponad 206 m kw. Będzie to pierwsza spopielarnia w Grudziądzu i okolicach, najbliższa znajduje się w Chełmży.

W budynku powstanie instalacja kremacyjna wyposażona w następujące elementy: opalany gazem płynnym piec kremacyjny, urządzenia: do wprowadzania trumny do pieca kremacyjnego oraz schładzania i rozdrabniania prochów. Stosowane nowoczesne technologie sprawiają, że proces spopielenia zwłok jest całkowicie nieszkodliwy dla środowiska.  

Rodzina zmarłego będzie mogła obserwować moment wprowadzania trumny do pieca w specjalnej sali audiowizualnej zaprojektowanej w istniejącym budynku.

Wstępny plan zakłada, że inwestycja zostanie zrealizowana do końca przyszłego roku.  Spółka planuje pozyskać pożyczkę na ten cel z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

 

 

Z dniem 14 października Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Nieruchomościami będzie pracowało w takich samych godzinach jak Urząd Miejski. 

Sprawy w MPGN załatwimy w następujących godzinach:

Poniedziałek, Środa, Czwartek - 7.30 - 15.30

Wtorek - 7.30 - 17.00

Piątek - 7.00 - 13.30

Od 14 października obowiązują także nowe godziny znajdującej się w siedzibie MPGN kasy:

Poniedziałek, Środa, Czwartek - 8.00-13.00

Wtorek - 8.00 - 15.30

Piątek - 8.00 - 12.00

Czad, czyli tlenek węgla to cichy zabójca. Lepiej więc wyposażyć się w czujnik czadu i... spać spokojnie.

Naszym mieszkańcom rozdajemy takie urządzenia za darmo. Aby móc je otrzymać, trzeba spełnić dwa warunki. Pierwszy: nie można zalegać z czynszem. Drugi: mieszkanie ogrzewać piecykiem gazowym, "kaflakiem" lub innym piecem, którego używanie może narazić na zatrucie czadem. 

Dobór czujników oraz ich typ został uzgodniony ze specjalistami branży pożarowej. - Urządzenie, które trafiają do naszych lokatorom są bardzo łatwe w obsłudze, można je montować na ścianie lub postawić - podkreśla Joanna Maćkowiak, kierownik Biura Obsługi Mieszkańców MPGN.

Obecnie do rozdania mamy 30 czujników. Można się po nie zgłaszać do sekretariatu znajdującego się na parterze siedziby MPGN na ul. Curie-Skłodowskiej 5-7.

Od 2016 roku, kiedy ruszyła akcja, nasi lokatorzy otrzymali w sumie ok. 350 czujników.